Windows Geri Dönüşüm Kutusu Açılmıyor Sorunu

Windows Geri Dönüşüm Kutusu Açılmıyor Sorunu nedir, neden kaynaklanmaktadır, hangi durumlarda ortaya çıkmaktadır, bu sorunun çözümü için neler yapabilirsiniz bu yazımın devamında.

Zaman içerisinde bazen kullanıma bağlı olarak bazen dış etkenler yüzünden Windows dosyalarında bozulmalar olabilmektedir. Size ait olmayan bir harici belleği bilgisayarınıza taktığınızda veya gereksiz dosyaları sildiğinizi düşünürken araya kaynayan gerekli bir dosyayı sildiğinizde sisteminizde aksaklıklar meydana gelebilir. Bunlardan birisi de geri dönüşüm kutusu açılmıyor sorunu.

Bilindiği üzere geri dönüşüm kutusu sildiğiniz dosyaları bünyesinde tutan ve yanlışlıkla sildiğinizi düşündüğünüz dosyaları geri yükleme olanağı sunan pasif bir klasördür. Bu klasörü boşaltmadığınız sürece tüm sildiğiniz dosyalar burada birikir.

Geri dönüşüm kutusunda biriken dosyalar silmezseniz sürekli artarak çoğalır ve diskinizin dolmasına, dolu disklerde sisteminizin yavaşlamasına neden olur.

Geri Dönüşüm Kutusu Açılmıyor Sorunu Çözümü

  • İlk olarak Windows + S tuş kombinasyonuna basınız. Arama kutucuğu açılacaktır.
  • Açılan arama kutucuğuna cmd yazınız. Komut İstemi arama sonuçlarında ilk sırada çıkacaktır. Üzerine sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile komut sistemini açınız. Karşına siyah bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda yapılan işlemler nedense hep hacker gibi hissettirir insana 🙂
  • Açılan ekrana rd /s c:\$Recycle.Bin yazınız. Burada c: diskinizin adını belirtir. Bilgisayarıma girerek diskinizin harfini kontrol ediniz. Sonra Enter tuşuna basınız. (Uyarı: Bu işlem Geri Dönüşüm Kutusundaki verileri silecektir.)
  • Ekranda Are you sure (Y/N) uyarısı göreceksiniz. Y tuşuna basıp Enter tuşuna basarsanız komutu onaylamış sayılırsınız.
  • Onay sonrası Geri Dönüşüm Kutusu kontrol ediniz. Muhtemelen boş yada siz açmaya çalışırken temizlenen bir klasör ile karşılaşacaksınız.

Ya da; buraya kadar geldiniz ve işleminiz sonuçsuz kaldı. O zaman alternatif bir yöntem olarak Windows Update Sorun Gidericisi‘ni indirip güncellemeleri denetleyebilirsiniz. Windows zaman zaman otomatik aldığı güncellemelerde bazı sorunlar ortaya çıkarmakta, sorun fark edildiğinde ise düzeltme güncellemesi göndermektedir.

İlgili Konu: iPhone Fotoğrafları Sildiğim Halde Yer Açılmıyor Sorunu

Hiçbir Dosya Açılmıyor Sorunu

Bu konuya detaylıca değinmek lazım ama kısaca konu ile ilgili olduğu için değinmek istedim. Nihayetinde Geri Dönüşüm Kutusu da bir Windows klasörü olduğundan bahsetmiştik. Zaman zaman bazı virüsler özellikle trojan olarak nitelendirilen türde olanlar sizin dosyalara erişiminizi kısıtlarlar. Bu kısıtlamaya geri dönüşüm kutusu da dahil olmuş olabilir. Bu aşamada iyi bir virüs tarama programı ile sisteminizi taramanızı öneririm.

Daha farklı bir sorun ile karşılaşıyorsanız yorumlarda tartışabiliriz.

  • Ne düşünüyorsunuz?