Windows 11’den Windows 10’a Dönüş Nasıl Yapılır?

Windows 11’den Windows 10’a Dönüş Nasıl Yapılır? Windows 10’a dönmenin kolay yolunu ve niye Windows 10’a dönme ihtiyacı duyacağınızı kısaca anlatacağım.

Öncelikle Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11’i nasıl kuracağınız hakkında şu konuda kısaca bilgi vermiştik.

İlgili Konu: Windows 11 Yükleme Gereksinimler ve Kurulum

Şimdi güncelleme ile alan fakat memnun olmayan kullanıcılar için geri dönüş nasıl yapılır kısaca anlatalım.

Windows 11’den Windows 10’a Dönüş Nasıl Yapılır?

Windows 11 insider programına katıldınız ve Windows 11’i güncelleme ile yüklediniz ama memnun kalmadınız, Windows 10’a geri dönüş yapmak istiyorsunuz ne yapmalısınız?

Microsoft bu işlem içinde bir kolaylık getirmiş. Hemen Ayarlar üzerinden Windows Update sayfasını açınız. Bu sayfada alt kısımda yer alan Gelişmiş Seçenekler seçeneğini seçiniz. Bu sayfanın en alt kısmında yer alan Kurtarma seçeneğine giriniz.

Açılan sayfanın yine alt kısmında Go back seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde karşınıza neden geri dönmek istediğiniz ile ilgili basit bir anket sayfası açılacak.

Açılan sayfadan herhangi bir seçeneği işaretleyerek Sonraki > Hayır Teşekkürler > Sonraki seçeneklerini işaretleyerek devam ediniz.

Bu işlem biraz zaman alıyor. Bilgisayarınız kapanıp açılıyor ve Windows 10’a dönüyorsunuz.

Go Back Seçeneği Yoksa veya Aktif Değilse Nasıl Yapılır?

Aynı sayfada yer alan Gelişmiş başlangıç seçeneğine tıklayınız. Buradaki seçeneklerden Güncelleştirmeleri seçiniz. Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğinden Özellik güncelleştirmesini kaldırınız. Bu güncellemeleri kaldırdığınızda sistem Windows 10’a dönecektir.

Uyarı: Bu işlemler sonucu insider programından çıkmanızı öneririm. Nihayetinde bu programın amacı stabil bir sistemi kullanıcılar üzerinden test etmek. Sizde bu programa dahil olduğunuzda o kullanıcılardan birisi oluyorsunuz. Programda kalmanız başka güncellemeleri almanıza neden olacak, bu durumda sisteminizde değişiklikler yapacaktır.

Windows 10’a Dönüş Zorunluluğu

Yayınlanan bazı haberlerde yer alan bilgilere göre yaptığınız güncellemeler neticesinde yükselttiğiniz Windows 11 güncelleme ekranında zaman zaman bilgisayarınızın Windows 11 için yeterli donanıma sahip olmadığı gerekçesi ile Windows 10’a dönmenizin tavsiye edildiği söyleniyor.

Böyle bir durumda Windows 11 kullanamaz mısınız? Yayınlanan bilgilere göre kullanabilir fakat yeni güncellemeleri alamazsınız şeklinde açıklama yapılmış.

Windows 10’a Dönüş ve Performans

Böyle bir işlem sonrası onca dosyayı yüklediniz, sildiniz, yeniden yüklediniz derken oluşan değişimler eminim ki sisteminizi olumsuz yönde etkileyecektir. Tavsiyem eğer böyle bir işlem yaptıysanız ve Windows 10’da kalmaya karar verdiyseniz işletim sisteminizi silip baştan temiz bir kurulum yapmanız.

Sonuç olarak acele etmemekte fayda var. Yeni işletim sisteminin piyasaya çıkmasının ardından eminim bir çok hata düzeltmesi için yeni güncellemeler yayımlanacak. Hatta paket değişimleri bile olabilir. Belirli bir kullanıcı sayısına erişmeden şu an için Windows 11’e geçmeyi riskli görüyorum. Mecburiyet olmadığı sürece her zaman stabil çalışan sistemleri tercih ederim.

  • Ne düşünüyorsunuz?