Windows 11 Yükleme Gereksinimler ve Kurulum

Windows 11 yükleme için öncelikle gereksinimler hakkında kısa bilgiler verelim. Ardından Nasıl Kurulur, nereden indirilir kısaca anlatacağım.

Öncelikle belirteyim ki Windows 11’i merak ediyorsanız mutlaka Microsoft’un sayfasını ziyaret etmelisiniz.

Windows 11 Yükleme Gereksinimleri

Tanıtım sayfasında da belirtildiği üzere Windows 11 sistem gereksinimleri en az 64 GB alan 4GB bellek ve 64 bit 1 ghz üstü işlemci şartı belirtilmiş. Güvenlik içinse TPM 2.0 (Bu özellik bir şu an piyasada kullanılan bir çok cihazda maalesef yok ) Aynı zamanda dikkatimi çeken diğer bir konu UEFI.

Tanıtım sayfasında cihazınızın uyumluluğunu denetleyecek bir uygulama verilmiş. Buradan indirip deneyebilirsiniz. Ayrıca insider sayfasında yeni markete, dokunma ve ses ile kontrole, yeni widgetlara ve yeni tasarımına dikkat çekmişler. İnsider üyeler için test sürümü güncelleme ile kurulabiliyor. Bu arada şu bilgiyi de verelim. Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme 2021 yılının son aylarında başlayacak ve 2022 yılının ilk aylarında devam ederek tüm kullanıcılara belirli aralıklarla sunulacakmış. Yine de bilgisayarım Windows 11 kaldırır mı diyorsanız deneyebilirsiniz.

Bu kısım işin teknik boyutu. Gereksinimlerde dikkat çeken bir diğer konu kullanıcı hesabı mecburiyeti. Windows 10’da benzer bir durum söz konusuydu fakat mecburiyet yoktu. Yerel hesapları Microsoft hesapları açmadan kullanmaya devam ediyorduk. Gelelim kuruluma…

Windows 11 Kurulum

Windows 11 Yükleme
Windows 11 Kurulumu

Windows 11 nasıl kurulur, nasıl yüklenir, Windows 11 iso dosyasından kurulabilir mi? Diğer eski işletim sistemleri gibi harici sitelerden indirilip kurulabilecek mi?

Evet. Kurulabilecek. Ayrıca daha önce yaptığı gibi önceki sürüm lisanslarına sahip kullanıcılarına güncelleme sunacağı belirtiliyor. Hemen kurmak istiyorsanız Windows Update sayfasında sol sekmede yer alan listenin en alt kısmında yer alan Windows Insider Programına katılıp güncelleme talep ederek indirebilirsiniz.

Diğer taraftan Windows 11 iso dosyaları dolaşmaya başlamış bile internette. Küçük bir arama yaptığınızda ulaşabileceğiniz bu dosyalardan merak ediyorsanız deneyebilirsiniz ama kuvvetle muhtemel bir sürü 3. parti uygulama ile geleceğinden çok güvenli olduğunu düşünmüyor ve önermiyorum. Kuvvetle muhtemelen de yüklenen bu işletim sistemi bir nevi Windows 10’a giydirilmiş bir kabuk gibi görünecektir.

Bu arada ben böyle iyiyim diyenler için Windows 10 desteği 2025 yılının sonlarına kadar devam edecekmiş.

Windows 11 Hakkında Merak Ettiklerim

Windows 11 Açılış Sesi

Bu kısımda hakkına duyduğumuz dedikoduların uyandırdığı merak ile gelmesini beklediğimiz özelliklerden bahsedeceğim.

İlki android uygulama desteğinin nasıl çalıştığı. Anladığımız kadarıyla yeni mağazasında android uygulamalara yer verilecek ve Windows 11 üzerinde Android uygulamalar çalışacak.

Diğer bir konu yeni tasarım daha çok mobile uygun sanki. Bu tasarıma alışmamız biraz zaman alacak ama acaba performans için alternatif öneriler sunulacak mı? Yani bazı özelliklerin pasif edildiği performans paketi mesela.

Windows 11 nasıl görünüyor merak edenler için böyle bir sayfa mevcut.

Sonuç;

Neyse konuyu fazla uzatmaya gerek yok. Sonuç olarak toparlayalım.

Windows 11 yükleme için yakın zamanda piyasada olacak ve 150 ile 320 dolar arası bir fiyattan satılacak.

Uygun donanıma sahip lisans sahibi Windows 10 kullanıcıları Windows 11’e ücretsiz yükseltme yapabilecek.

Yükseltme işlemi 2021 yılının son aylarında başlayacak 2022 yılının ilk aylarına yayılarak devam edecek.

Yükseltmek istemeyen Windows 10 kullanıcıları için 2025 yılı son aylarına kadar Microsoft desteğini sunmaya devam edecek.

Yeni bir arayüz ile gelen Windows 11 yeni mağazasında Android uygulamaları da sunacak ve çalıştırabilecek.

Akılınıza takılan başka bir konu var ise yorumlara bekleriz.

Etiketler:
    1. Mustafa GÜR 8 Ağustos 2021
    2. Aziz 8 Ağustos 2021

    Ne düşünüyorsunuz?