Hareketli konum nasıl paylaşılır? Alternatif Yöntemleri

Hareketli konum nasıl paylaşılır? Canlı konum paylaşımı nasıl yapılır? Alternatif yöntemlerini sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki konum sistemi cep telefonunuzun veya tabletinizin GPS özelliğinin yanı sıra Wi fi, bluetooth hatta barometre gibi bir çok özelliği kullanarak derlediği bilgilerden yola çıkarak ürettiği veriler üzerinden çalışır. Böylelikle herhangi bir cihazın nerede olduğu hakkında yüksek doğruluk oranına sahip bilgiler sunulur.

Derlenen bu bilgilerin herhangi bir harita üzerinde gösterilmesi sayesinde başka bir cihazın konumu aracılığı ile navigasyon sistemini kullanmaktayız.

Hareketli konum diğer bir deyişle canlı konum ise hareket eden iki cihazın bir birini takip etmesi olarak açıklanabilir. Hareketli konum genellikle sürelidir. Size izin verilen süre boyunca konumu paylaşan cihazı takip edebilirsiniz.

Konum paylaşma işlemini harita sistemine bağlı bir çok uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Bunlardan en çok kullanılanı Whatsapp, Telegram, Facebook Messenger ve Google olmalı. Bir çok şirketin bu mantıkla çalışan uygulamaları da mevcuttur. Gelelim sık kullanılan uygulamalar üzerinden canlı konum paylaşımının nasıl yapıldığına.

Whatsapp üzerinden Hareketli konum nasıl paylaşılır?

Whatsapp üzerinden konum paylaşmak için göndermek isteğiniz kişi ile sohbet penceresini açınız.

Açılan sayfada sağ alt kısımda mesaj yazılan kutucuğun yanında bulunan (+) simgesine tıklayınız.

Bu sayfada hemen alt resimde görülen seçeneklere benzer seçenekler menüsü açılacak. Bu listeden Konumu seçiniz.

Konuma dokunduğunuzda sizin yerinizi tespit eden bir harita sizi karşılayacak. Bu kısımda seçenekler mevcut. İsterseniz listedeki size yakın herhangi bir konumu işaretleyebilirsiniz. Ama hareketli konum göndermek istiyorsanız mevcut konumu paylaş seçeneğini seçmelisiniz. Bu aşamada eğer daha önce izin vermemişseniz alt resimde görüldüğü gibi bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu uyarıyı aşmak için Ayarlar>Konum menüsünden Whatsapp uygulamasının konumunuzu sürekli kullanmasına izin vermelisiniz.

Daha sonra hemen altında yer alan konumunuzun paylaşılacağı süre seçeneklerinden herhangi birini seçip gönder butonuna dokunduğunuzda canlı konumunuzu göndermiş olursunuz ve izin verdiğiniz süre boyunca cihazınızın konumu karşı taraf tarafından takip edilir.

Whatsapp Canlı Konum Paylaşma

Google üzerinden Hareketli konum nasıl paylaşılır?

Google üzerinden Hareketli konum paylaşma Google Haritalar uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bir çok cihazda yüklü bulunan uygulamayı açtığınızda muhtemelen daha önceden girdiğiniz Google (Gmail) hesabınız üzerinden açılacaktır. Açılmaz ise Google hesabınız ile giriş yapmalısınız.

Sağ üst köşede yer alan profil resminiz veya isminizin baş harfi olan daireye dokunduğunuzda alttaki menü açılacaktır.

Menüden alt resimde 2. aşama olarak gösterilen Konum paylaşma seçeneğine dokununuz.

3. aşamada yine diğer uygulamalar gibi konum paylaşım süresini ayarlayabileceğiniz bir menü sizi karşılayacak. Bu menüden zaman da ayarlayabilirsiniz, sınırsız da yapabilirsiniz. Google’ı diğerlerinden ayıran artı özellik olarak gördüğüm bu özellik, özellikle ebeveynlerin çocuklarını takip etmek için kullanabileceği bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca Google paylaşım sayfasında Google hesabı olan kullanıcıların yanı sıra hesabı olmayanlar ile de konum paylaşımı yapabilirsiniz.

Paylaşım sayfasının alt kısımlarına doğru indiğinizde diğer uygulamaları göreceksiniz. Bu alandan herhangi bir mesaj uygulamasını seçtiğinizde size alt resimdeki gibi bir link verecek. Bu linki kime gönderirseniz o sizi takip edebilir.

Google canlı konum paylaşma

İlgili Konu: Çocuklarınızın Tablet – Telefon İzleme Süresini Nasıl Denetleyebilirsiniz?

Telegram üzerinden Hareketli konum nasıl paylaşılır?

Telegram üzerinden hareketli konum yine Whatsapp ile benzer şekilde paylaşılır.

Göndermek istediğiniz kişinin sohbet penceresini açtığınızda hemen alt kısımda mesaj yazılan kutucuğun yanında bulunan (+) simgesine tıklayınız.

Hemen alt resimde görünen menü sizi karşılayacaktır. Bu listeden Konum seçeneğine dokunun.

Sizi bir harita karşılayacak. Haritanın altında yer alan listede Canlı Konum Paylaş seçeneğine dokunarak konumunuzu karşıya gönderebilirsiniz. Bu uygulama da yine konum izni daha önce verilmemişse konum izni talep eder.

Telegram üzerinden canlı konum paylaşımı

Facebook Messenger üzerinden Hareketli konum nasıl paylaşılır?

Facebook Messenger üzerinden konum paylaşmak isterseniz yine göndermek istediğiniz kişinin sohbet penceresini açınız.

Sol alt kısımda yer alan (+) simgesine tıklayınız.

Açılan sayfada navigasyon simgesi olarak kullanılan çapraz şekildeki oka tıklayınız.

Canlı konum paylaşmaya başla butonuna dokununuz.

Yine Facebook’ta diğer uygulamalar gibi konuma erişim izni isteyecektir.

Facebook Messenger canlı konum paylaşımı

Sonuç olarak bir çok uygulama üzerinden yapabileceğiniz hareketli konum paylaşma özelliği popüler uygulamalarda nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalıştık.

Aklınıza takılan herhangi bir konu varsa yorumlarda tartışabiliriz.

  • Ne düşünüyorsunuz?