iPhone Fotoğrafları Sildiğim Halde Yer Açılmıyor Sorunu

iPhone telefonlarda fotoğraflarınızı sildiğiniz halde yer açılmadığından saklama alanı yetersizliği uyarısı almaktan mı şikayetçisiniz? iphone fotoğrafları sildiğim halde silinmiyor mu diyorsunuz?

Bilindiği üzere iPhone arttırabilir hafızaya sahip değil ve ilk nasıl satın aldıysanız örneğin 32 GB veya 64 GB bu şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz. Zamanla kullanıma bağlı olarak yüklenen uygulamalar, gelen güncellemeler bir de üzerine çektiğiniz video ve fotoğraflar eklenince hafıza yetersizliği uyarıları ile karşılaşmaya başlıyoruz.

Apple’ın bu politikasını çok mantıklı bulmuyorum. İlk zamanlar virüsler vs. bahane ediliyordu. Diğer cihazlar ile bağlantı kurmak biraz zordu. Ama günümüzde her şekilde bağlantı kurulabiliyor. Bu nedenle artırılabilir hafızanın da cihazlara herhangi bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Artık yeni cihazlarda bu özellik olmalı. Sonuçta harici diskler satılıyor ve aktif kullanılıyor.


İphone ile çektiğiniz video ve fotoğraflar bilindiği üzere fotoğraflar uygulaması içerisinde yer almakta ve aynı zamanda senkronizasyonunuz açıksa iCloud sunucularına da yedeklenmekte. Burada gözden kaçan küçük ayrıntı şu ki siz fotoğrafları sildiğiniz zaman bir güvenlik önlemi olarak, bunu Windows’daki geri dönüşüm kutusu gibi düşünebilirsiniz, fotoğraflar, Son silinenler klasörüne taşımakta ve 40 gün sonra imha edilmekte. Tabi bu süreçte hala cihaz hafızası kullanıldığından sizin fotoğrafları silmeniz iPhone hafızasında yer açılmamış gibi görülmesine neden olmakta.

Bu durumun çözümü basit aslında.

iPhone Fotoğraflar Silme


Fotoğraflar uygulamasından Albümler sekmesine geldiğinizde sayfayı aşağı doğru kaydırın. En alt kısımda Son Silinenler diye bir klasör göreceksiniz. Bu klasörü açtığınızda sağ üst tarafta bulunan seç butonuna tıklayınız. Bu aşamada sol alt kısımda Tümünü Sil seçeneği aktif olacaktır. Tümünü Sil seçeneğine tıklayarak bu klasörü boşaltabilirsiniz.

Fotoğraflardan silinen dosyaların iCloud dan da silinip silinmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Evet. Senkronizasyonunuz açık ise siliniyor.


iPhone’a Alternatif Yedekleme

Eğer fotoğraf ve videolarınız sizin için önemliyse bence 2. bir yedekleme sunucusu öneririm. Google Fotoğraflar uygulamasını kurabilirsiniz mesela. İos üzerinden de çalışan uygulama otomatik yedeklemeyi desteklemekte. Ayrıca yedeklediği fotoğraf ve videolar için size telefonunuzda hafıza açmak için verilerinizin cihazınızdan kaldırılmasını ister misiniz diye soruyor ve onaylarsanız direk siliyor.

Yani yedeklemenizi Google üzerinden yaparsanız iPhone tarafında herhangi bir yedeklemeye ihtiyaç duymaz, rahatlıkla fotoğraflarınızı silebilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda da Google Fotoğraflar üzerinden indirip kullanabilirsiniz. Aynı hizmeti Yandex’te sunmakta. İsterseniz onu da tercih edebilirsiniz.

iPhone’da Diğer Saklama Alanı Yükseltme İşlemleri

Bu kısımda da saklama alanı yetersizliğinden mustarip olduğunuzu düşünerek alternatif hafıza açma yöntemlerinden bahsedeceğim.

 • Birincisi hepimizin bildiği gibi Ayarlar’dan [adınız] bölümüne gidip iCloud’u açın. Saklama Alanını Yönet seçeneklerinden Yedekler’e dokunun. Yedeklemesini silmek istediğiniz aygıtın adına dokunun. Yedeklemeyi Sil kısmından Kapat ve Sil’e dokunun. Bu işlem tüm verilerinizi siler, bilginiz olsun.
 • İkincisi sürekli kullandığınız uygulamaları silip yeniden kurmak. Fakat ekran üzerindeki simgeye basılı tutarak uygulamayı kaldırmayın. Ayarlardan Genel seçeneğine girin. Bu listeden İphone saklama alanı seçeneğini açtığınızda çıkan listede yüklü uygulamaları göreceksiniz. Bu listeden en çok kullandığınız uygulamaya tıkladığınızda Uygulamayı Kaldır ve Uygulamayı Sil seçeneklerini göreceksiniz. Uygulamayı Sil yapıp tekrar kurarsanız uygulama tarafından kolaylık olsun diye saklanan çerezleri de siler ve yer açarsınız.
 • Üçüncü önerim ise yine Ayarlardan App Store seçeneğine giriniz. Bu kısımda en altta Kullanılmayanı Kaldır seçeneğinin tikini aktif ettiğinizde aktif olarak kullanılmayan uygulamalar silinecek, ihtiyacınız olduğunda açmak içi tıkladığınızda yeniden yüklenecektir. Böylelikle büyük yer kaplayan ve az kullanılan uygulamalarınız belirli aralıklarla silinecektir. Bu seçeneğin aktif edilmesi her yüklemede internet kotanızın gitmesine neden olur.
 • Dördüncü seçenek ise bir videoda gördüğüm fakat denemediğim bir yöntem ama yine de yazmak istedim. Şöyle ki iTunes üzerinden kalan hafızanızdan daha büyük bir film kiralamaya çalıştığınızda sistem önce indirmeye çalışıyor, fakat yeterli hafızayı bulamadığı için uyarı çıkarıyor. Bu aşamada da yeterli hafızayı sağlamak için ortalama 1GB gereksiz gördüğü veriyi siliyor. Bu yöntemin işe yaradığından emin değilim. Test etmedim.
 • Beşinci yöntem ise eğer cihazınızın garantisi yoksa hafıza çipini bazı teknik servislerde yükselttirebilirsiniz. Bu yöntemi de test etmedim ama çevremde duyuyorum.

Sonuç olarak konuyu toplayacak olursak sildiğiniz fotoğrafları Fotoğraflar uygulamasında göremiyorsanız ama hala hafızanızda yer açılmamışsa; Albümler sekmesinden Son Silinenler klasörünü kontrol ediniz.

Alternatif saklama alanı açmak için ise önerim internet kotanızda sıkıntı yok ise üçüncü seçeneği tercih etmeniz ve alternatif bir yedekleme sunucusu kullanmanız.

Son olarak ara sıra karşılaştığım bi durum ama yine de bahsetmek istediğim bi sıkıntı var ki sistemden bir çok şeyi sildiğiniz halde sistemin dolu görünmesi. Bir nevi şişmesi diyebiliriz. Böyle bir durumda yedek alıp fabrika ayarlarına dönmeniz büyük ihtimal sorunu çözecektir. Özellikle güncellemeler sonrası bu sıkıntıyla karşılaşmanız olası.

Aklınıza takılan bir konu var ise yorumlarda tartışabiliriz.
Etiketler:
  1. Yedeklerken iptalmi 20 Ağustos 2021
   • Aziz 20 Ağustos 2021
  2. Sinan ERDEK 24 Ağustos 2021
   • Aziz 24 Ağustos 2021

  Ne düşünüyorsunuz?