Instagram’da Silinen Gönderiler Nasıl Geri Getirilir?

Instagram’da silinen gönderiler nasıl geri getirilir? Diğer bir deyişle silinen gönderiler geri gelir mi yada Instagram çöp kutusu nerede, instagram sildigim gonderiler nerede, silinen fotoğrafları nasıl geri alınır sorularına bu yazımda kısaca cevap vereceğim.

Instagram üzerinden daha önceden paylaşmış olduğunuz videolar, resimler gibi gönderileri sildiğinizde geri getirmek isterseniz onun için en kolay ve en hızlı yol yine Instagram’ın özellikleri arasında saklı.

Bu işlemi yapmak için öncelikle şunu belirtmem gerekir ki silmiş olduğunuz gönderi üzerinden 30 günden fazla geçmemiş olması lazım. Çünkü 30 günün sonunda gönderiler kalıcı olarak silinmekte.

Instagram’da grup sohbeti nasıl yapılır?

Bunu gördünüz mü?

Instagram yakında silinenleri geri getirme

Bir çok uygulamada olduğu gibi Instagram uygulamasında da bir nevi geri dönüşüm kutusu mantığı mevcut. Silinen gönderiler bu mantıkta 30 gün boyunca yakında silinenler klasöründe saklanmakta ve 30 günün sonunda kalıcı olarak silmektedir.

Silmeniz üzerinden henüz 30 gün geçmemiş sevdiğiniz herhangi bir video veya resmi geri getirmek isterseniz izlemeniz gereken yol aşama aşama şu şekildedir.

#1.aşama: Öncelikle profil sayfasının sağ üst köşesinde yer alan üç çizgi butonuna dokunarak ilgili menüyü açınız. Burada hesabımıza ilgili bir çok ayarın yapılabileceği geniş bir liste mevcut.

#2.aşama: Bu listenin üçüncü sırasında yapılan hareketlerin menüsüne dokunun. Açılan Sayfada hesabınızla ilgili daha önce yapmış olduğunuz tüm işlemlerin detaylı bir istatistiğini göreceksiniz. Bu kısımda bir çok yararlı özellik mevcut.

#3.aşama: Bu sayfanın en alt kısmına doğru yakınında silinenler menüsü bulunmaktadır. Bu menüye dokunarak açtığınızda, açılan klasör içerisinde son bir ay içerisinde silmiş olduğunuz gönderileri bulabilirsiniz.

#4.aşama: Geri yüklemek istediğiniz gönderi üzerine dokunun ve sağ üst köşede yer alan üçnokta (…) butonuna dokunarak açılan küçük pencereden geri yükle menüsüne dokunun. Bu şekilde daha önceden silmiş olduğunuz gönderiyi tekrar geri yükleyebilirsiniz. Profilinizi kontrol ettiğinizde istediğiniz gönderinin orada olduğunu göreceksiniz.

Silinen gönderileri geri getirme videolu anlatım

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki bu aşamada daha önce sildiginiz ve 30 gün süresi dolmamış içerikleri geri yükle butonunun hemen altında yer alan sil butonu aracılığıyla silerseniz bekleme süresine gerek duymadan kalıcı olarak direkt silmiş olursunuz.

Bu işlem sadece gönderileriniz için geçerlidir hikayeler bu işleme dahil değildir.

Instagram’da Son Silinenler çıkmıyor ise uygulamanız güncel olmayabilir. Öncelikle uygulamanızı güncellemelisiniz. Unutmadan belirtmek isterim ki ayarlar kısmındaki hesap bölümü altında son silinenler olarak yer alan menü son güncellemeyle hareketlerin kısmında yakında silenler olarak yer almakta.

Sonuç olarak faydalı bulduğum bir özellik ama 30 gün kısa bir süre. Buna alternatif olarak silmek yerine gönderilerinizi arşivleyebilir, istediğiniz zaman geri getirebilirsiniz. Bir de bu bilgi size şöyle bir fayda sağlayacaktır. Herhangi bir gönderiyi sildiğinizde nasıl olsa sildim diye düşünürken bu özellik hakkında bilgisi olan ve hesabınıza erişimi olan kişilerce sildiğiniz gönderiler bu klasöre girilerek görülebilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir gönderiyi sildiğinizde ilgili klasöre gidip oradan da silerek kalıcı olarak yok etmenizi öneririm.

Etiketler:
  • Ne düşünüyorsunuz?