instagram Yukarı Kaydır Yerine Sticker İle Bağlantı Kullanımı

İnstagram yukarı kaydır özelliği nasıl yapılır henüz tam öğrenememişken bu özelliği kaldırarak yerine alternatif bir özellik olan sticker kullanarak bağlantı özelliği geldi.

Daha önce bu yazımızda böyle bir özelliğin geleceğini söylemiştik. Son güncelleme ile geldi ve şu an 10 bin üzeri takipçisi olan hesaplarda aktif. Biz herkese gelmesi isterdik ama :/

instagram bağlantı stickeri

Sticker ile bağlantı özelliği nasıl yapılır?

Sticker ile bağlantı özelliği hikayelere müzik ekleme özelliğine benzer şekilde stickerlar arasından Bağlantı stickerına tıklandığında ortaya çıkan forma hikayeye eklenmek istenen adres yapıştırılmak suretiyle oluşturuluyor.

Sticker bağlantı özelliğini kimler kullanabilir?

İşte asıl soru bu. Bu özellik acaba yine işletme hesapları ile sınırlı mı kalacak yoksa tüm kullanıcılara açılacak mı? Bir çok kişi bence bu özelliği kullanmak için bekliyor. Benim fikrim tüm kullanıcılara açılacağı yönünde. Ayrıca sanırım bağlantı özelliği olan hikayeler üzerinde de kullanıcılar arasında etkileşimi sağlamak amacıyla normal hikayeler gibi alt kısımda bir iletişim kutucuğu yer alacak.

Bu yazıyı paylaştığımızda herkese açık olmasını hayal etmiştik ama şimdilik sadece daha önce yukarı kaydır özelliğine sahip kullanıcılara geldi. Umarız ki ilerleyen süreçte herkese açılır.

İlgili Konu: Whatsapp’ta 1 Simgesi Ne İşe Yarıyor?

İnstagram Yukarı Kaydır özelliği nasıl yapılıyordu?

Öncelikle yukarı kaydır özelliği tüm kullanıcıların aktif kullandığı bir özellik değildi. Fakat bir çok kişinin kullanmak istediği bir özellikti. Onaylanmış ve 10 bin üzeri takipçiye sahip işletme hesapları için açık olan bu özellik hikaye ekleme kısmında beliren zincir şeklindeki link ikonuna tıklayarak istediniz adresi yapıştırmak suretiyle oluşturuluyordu. Böylelikle bu hikayeye gelindiğinde sayfayı yukarı kaydırdığınızda ilgili bağlantıya gidebiliyordunuz.

Yukarı Kaydır özelliği Neden kaldırılmış Olabilir?

Büyük ihtimalle ön görülemeyen bir tasarım hatası olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde sayfayı yukarı kaydırdığınızda yeni bir sayfa ile karşılaşan kullanıcı artık instagramı sadece bir tarayıcı olarak kullanmakta ve bu nedenle instagram ile etkileşimi kesilmekte idi. Ayrıca bu kısımda sonraki hikayeye geçiş için sayfanın kapanması gerekiyordu. Hatta bazı linkler sizi instagram uygulamasının dışına yönlendiriyordu.

Diğer bir konu bu hikayeler üzerinde kullanıcılar tarafından verilecek bir tepki inşa edilmemişti.

Bu nedenler daha da çoğaltılabilir ama nihayetinde olumsuz bir durum söz konusu ki alternatif özellik üretildi.

Sonuç olarak merakla beklediğimiz bu özellik nihayetinde geldi. Hikaye üzerinde bir sticker şeklinde bağlantının adresini artık sık sık hikayelerde görebilirsiniz. Sticker üzerine tıkladığınızda Bağlantıyı ziyaret et uyarısı çıkıyor. Uyarıya tıkladığınızda ilgili bağlantıya gidebiliyorsunuz. Entegre tarayıcıda ilgili bağlantı açılıyor. Zaman zaman instagram’dan ayrılıyorsunuz uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir sorun yok devam edebilirsiniz.

    1. işe yarıyor 4 Kasım 2022

    Ne düşünüyorsunuz?