Numara Kaydetmeden Whatsapp’tan Mesaj Göndermenin 5 Yolu

Numara kaydetmeden whatsapptan mesaj göndermenin alternatif yollarını sizler için araştırdım. Rehbere kaydetmeden whatsapp üzerinden mesaj göndermenin neden hala uygulama tarafında bir özellik olarak geliştirilmediğini sorgulamamak elde değil.

Hemen her telefonda kullanılan milyonlarca kullanıcıya sahip mesaj uygulaması whatsapp bu konunun bir güvenlik açığı olabileceğini mi düşünüyor acaba. Halbuki api üzerinden alternatif yollar sunmuş durumda. Bence developerların bu konuya bir el atması lazım.

Hatta şöyle ki son kullanıcı kullanım alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak herhangi bir kişiye mesaj göndermek için uygulamayı açtığımızda arama kutusuna nasıl adını veya numarasını yazdığımızda arama yapıp rehberdeki kişiyi buluyorsak, bulunamayanlar için de sonuç yok diyeceğine sonuç yok ama yine de mesaj göndermek istiyor musunuz diye bir uyarı çıkarıp işlemi kolaylaştırsa. Nasıl olur?

Numara Kaydetmeden Whatsapptan Nasıl Mesaj Gönderilir?

Gelelim asıl konumuz olan rehberde olmayan ve kaydetmeyi de düşünmediğimiz numaralara whatsapp üzerinden mesaj göndermeye.

 1. Yol numarayı yazıp whatsapp üzerinden çağrı atmak. Numarayı arama kutucuğuna yazıp whatsapp üzerinden arama yaparsanız numara whatsapp aramaları sekmesinde görünecektir ve buradan telefon modelinize göre üzerine basılı tutarak veya (i) butonuna basarak mesaj gönder seçeneklerinden whatsapp seçerek konuşma başlatabilirsiniz.
 2. Yol whatsapp api. Bunun uzun bir adresi var ama kısa kolu https://wa.me/905********* şeklinde adres çubuğunda bir URL oluşturup son kısıma göndermek istediğiniz numarayı yazabilirsiniz.
 3. Yol 3. parti uygulamalar. Bu uygulamaların adını yazmıyorum. Belki kayıt tutmuyordur ama yine de AppStore veya Playstore den bu tarz uygulamalara erişebilirsiniz.
 4. Yol whatsapp api detaylı adresi. Yine whatsapp apisi üzerinden çalışan bir yöntem bu. https://api.whatsapp.com/send?phone=90********** 2.yolun çetrefilli hali. Phone= kısmından sonrasına ülke kodu ile telefon numarasını yazıyorsunuz.
 5. Yol ise sizin için hazırladığım hemen alttaki sayfayı ziyaret etmek;

Sonuç olarak bu işe en kolay çözümü whatsapp uygulamasının geliştiricileri getirmeli. O yüzden bu yazıyı onlarında okumasını sağlamalıyım.

Belki daha kolay bir çözüm üretirler, değil mi Azizim…

Bu arada Whatsapp hakkında kafanıza takılan başka konular var ise çok gelişmiş bir Whatsapp Yardım Merkezi var. Onu da buraya imliyorum.

Etiketler:
  1. Mesut 13 Ağustos 2021
  2. Selim 20 Eylül 2021

  Ne düşünüyorsunuz?