TBH Ne demek Instagram’da nasıl kullanılır?

TBH Ne demek Instagram’da neyin kısaltması olarak nasıl kullanılıyor. Açıkçası bir dönemin popüler kısaltmalarından birisi daha hortladı diyebiliriz.

mIRC’i bilir misiniz? Günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa da hala benzer sohbet platformları mevcut. Sohbet programlarının atası diyebileceğimiz bu program internetin yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde girmişti hayatımıza.

Bırakın her evi sadece internet kafelerde internetin olduğu dönemlerde oldukça pahalı bir hizmetten en verimli şekilde faydalanmak için ortaya çıkmıştı bu kısaltmalar. Slm, nbr, ok, kib, by…

Tabi bunlar Türkçe olanlar. Bunları hepimiz bildiğimiz için kib neyin kısaltması diye sormuyoruz.

Birde İngilizce cümlelerin kısaltılmış halleri mevcuttu. Muhabbeti en hızlı şekilde ilerletmek için bir çok kısaltma kullanılırdı. Şimdilerde de görüyoruz ki bu kısaltmalar paylaşımların açıklamalarında kullanılmaya başlamasıyla yeniden gündeme geldi.

Şimdi gelelim son günlerin popüler kısaltması TBH ne demek, neyin kısaltması olduğuna.

İlginizi çekebilir: instagram Profil Fotoğrafı Büyütme – Programsız & Sitesiz

TBH Ne demek, neyin kısaltması?

TBH; to be honest söz öbeğinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Anlamı dürüst olmak gerekirse demektir. Cümlenin başına ve sonuna eklenir.

TBH Nasıl kullanılır?

“Dürüst olmak gerekirse bu paylaşım hakkında böyle düşünüyorum.” cümlesindeki şekilde kullanılabileceği gibi bir diğer kullanım şekli de duyulmak anlamında. Herhangi bir olayı, kişiyi daha fazla kişiye ulaştırmak şeklinde kullanılmaktadır. Gençler genellikle bu anlamda kullanmaktadır. Hızlı yayma politikası gibi düşünebiliriz.

Bir dönem bir uygulama da vardı TBH adında. Sorular sorulabilen anket sistemi benzeri bir yapıya sahipti. Instagram hikayelerindeki soru mantığı gibi. Belki de o dönemden hareketle yeniden gündeme geldi.

Sonuç olarak benzeri kısaltmalar ilerleyen günlerde de illaki karşımıza çıkacak. bir dönem de TBT ne demek, ne için kullanılır şeklinde araştırmalar yapıyorduk. Nihayetinde sosyal medya popülerizmi taklit davranışlarla başka çevrelere adapte etme çabasıyla hayatta kalmakta. Birisi buna dur dese keşke. Ama görünen o ki yeni bir kültür oluşuyor. Teknolojiden doğan bir kültür…

    1. Saliha 5 Aralık 2022

    Ne düşünüyorsunuz?