LPG mi? Benzin mi? 2021 Son fiyatlara göre hangisi avantajlı?

LPG de kullanmak mı, benzin de kullanmak mı daha avantajlı sizce aracı? LPG ve benzin seçeneğini aynı anda sunan araçlar için son fiyatlara göre bir kıyaslama yaptınız mı?

Pompa fiyatlarına baktığımızda birbirine hayli yaklaşan iki yakıt türünün hangisi seçmek daha avantajlı hesapladınız mı?

Ülkemizde oldukça fazla kullanılan 100 beygir civarı 1.6 motor araçların ortalama yakıt tüketimi dikkate alındığında ortaya ilginç bir tablo çıkıyor.

Fabrika verilerine göre ortalamaların ortalaması yani tüm araçların ortalaması 100 km için yaklaşık 7 litre. Yani 1 km yol kat eden araç 0,07 litre yakıt tüketiyor.

Hep sorarız ya kilometrede ne yakıyor? 🙂

Ortalama benzin fiyatının bu gün itibariyle 7,75 lira olduğunu düşünürsek 7,75×0.07 yaklaşık 55 kuruşa tekabül ediyor km’de yakıt tüketimi.

LPG tarafında da durum benzer. Ortalama yakıt tüketimi 10 – 11 litre olarak hesaplanıyor. LPG fiyat ortalamasında bu günün fiyatlarından 5.85 lira olduğunu düşünürsek 1 km için 0.1 litre yakıt tüketen araç 0.1×5.85 yaklaşık 59 kuruş yakıyor.

9 Ekimde yayınladığımız bu veriler fiyat artışları ile geçerliliğini yitirmiş olsa da makas eşitliği devam ettiği için iki yakıt türünde yapılacak tercih için şartlar hala aynı. Şu anki fiyatlarla da kilometre de 80 kuruşluk benzin tüketimine karşılık 80 kuruşluk LPG tüketimi mevcut. LPG’nin ekstraları dikkate alınırsa şartlarda değişiklik yok gibi…

LPG ile benzin arasındaki fark hesaplama sadece bununla sınırlı değil elbette.

LPG mi avantajlı benzin mi?

Yaptığımız basit ortalama hesabına göre benzin ile 100 km için 55 lira, LPG ile 59 liralık maliyet hesabı karşımıza çıkıyor. Kast ettiğimi ilginç tablo işte tamda burası. Oldukça yaklaşık maliyetler sunan bu yakıt türlerinden hangisini niye tercih etmeliyiz?

LPG’yi seçersek bizi ne bekliyor?

LPG’nin en büyük avantajı iyi ayarlanmış bir otogaz sisteminin sunduğu stabil oranlar. Gerçekten de büyük oranda yakıt tüketimi benzer veriler içeriyor. 10 litreyse genelde 10 litre. Ama şöyle bir durum var ki sıralı sistem LPG’li araçlar bu stabil veriyi belirli bir performansa kadar sunuyor. Yüksek performanslarda bir çok sistem benzinden destek almaya başlıyor. Yani bu durumda LPG ile birlikte benzin de tüketiyorsunuz ve yakıt maliyeti daha da artıyor.

Ayrıca LPG’nin dolum sistemini de göz önünde bulundurmak gerek. Aynı depo farklı zamanlarda farklı oranda LPG alabiliyor ???

Benzini seçersek bizi ne bekliyor?

Benzinde de durum farksız aslında. Yukarıda sunduğumuz ortalama tüketim verileri belirli bir performans üzerinden ortaya çıkmaktadır. Yüksek devirlerde bu ortalamalar benzinli bir araç için imkansızdır. Hatta şehir içi trafiğinde 15 -20 litreleri gördüğünü söyleyen kullanıcılar var. Biraz abartı olabilir ama?

İlgili Konu: ÖTV İndirimi 2. Ele Yansır mı? 2. El Fiyatları Düşer mi?

LPG mi? Benzin mi? Sonuç olarak kararımı ne belirlemeli?

Karar aşamasında bence öncelikle şunu düşünmek gerekir. Fabrikadan benzin tüketimi için üretilmiş bu motora LPG sonradan entegre edilmiştir. Elbette bazı testler yapılmış olsa da benzine oranla motorun daha hızlı yıpranmasına neden olan LPG kendi bileşenlerini devreye soktuğunda dışarda kalan orijinal bileşenlerin zaman içerisinde arızalanmasına neden olmaktadır.

LPG kullanımı daha sık olan hatta sürekli LPG kullanan araç benzin kullanan araca göre daha çabuk yıpranmaktadır. Bu yıpranmanın da süreç içerisinde masraf olarak geri dönüş yaptığını düşünürsek çokta avantajlı bir seçim sayılmaz.

Yapılması gereken aracı benzin ile LPG’nin verdiği performans seviyelerinde kullanmak olmalı. Böylelikle yine belki ortalamaları tutturamayız ama yaklaşabiliriz. Ayrıca daha az detay, daha az masraf demektir. Aracın bakımlarını yaptırdıktan sonra tekrar birde gaz ayarı yaptırmak zorunda kalmayız mesela.

Bu hususta benim söyleyeceklerim bu kadar. LPG mi? Benzin mi? Sizin kararınızı belirleyen şartları yorumlarda tartışabiliriz. Buyrun yoruma;

  1. Eyüp Kara 14 Ekim 2021
   • Aziz ÜLKER 14 Ekim 2021
  2. Selim Aydın 1 Kasım 2021
   • Aziz ÜLKER 2 Kasım 2021
    • Mesut 25 Kasım 2021

  Ne düşünüyorsunuz?