ÖTV İndirimi 2. Ele Yansır mı? 2. El Fiyatları Düşer mi?

ÖTV İndirimi 2. Ele Yansır mı? 2. El Fiyatları Düşer mi? Düşük motor hacmine sahip otomobiller için düzenlenen ÖTV indirimi ile en uygun sıfır otomobillerin fiyatlarında yüzde 16 civarı indirim olması bekleniyor.

Bu indirimle beraber ilk akla gelen soru son dönem sıkça fiyat artışından şikayet edilen 2. el otomobil piyasasının da düşüp düşmeyeceği.

ÖTV İndirimi ile 2. El Fiyatları Düşer mi?

2. el otomobil fiyatları son 2 yıl içerisinde bilindiği üzere oldukça hızlı yükseldi. Hemen hemen tüm araçlar 2 katından daha da yükseğe çıktı. 2019 yılında 60 bin liraya alabileceğiniz 10 yaşında bir otomobil, 2 yılda eskimesine, 12 yaşına gelmesine rağmen 2020 yılında 90 binlere, 2021 yılında 120 bin ve üzerine müşteri bulmaya başladı.

Fiyatların artışında malumunuz arz-talep seviyesi büyük etkiye sahiptir. Zaman zaman satıcıların sürekli fiyat artırdığından yakınan müşteriler görüyorum. Fakat fiyatların yükselmesi sadece satıcının fiyat artırmasına bağlı değildir.

Fiyat artışının nedenlerini yazmaya kalkarsak hem konunun biraz uzayacağını hem de konudan sapacağımızı düşündüğüm için özet geçeceğim.

Maliyet yükselişleri ile başlayalım önce. Üretimi tamamlanmış bir aracın maliyet yükselişi ile fiyatı niye yükselsin ki diyebilirsiniz. Fakat üretimi tamamlanmış olsa da bu araçlar sürekli kullanılan ve aşınarak eskiyen, bozulan ve yedek parçaya ihtiyaç duyan yapıdalar. Yedek parça fiyatının artması araç fiyatının artmasına bir nedendir.

Diğer bir konu enflasyon. Malum enflasyon yükseldikçe her şeyin fiyatının artması araçların fiyatlarının da artmasına neden olmakta.

Gelelim sorumuza; Ötv indirimi ile 2. el fiyatları düşer mi?

Benim fikrim büyük bir yansıma beklemeyin. Ötv indirimi ile fiyatları düşmesi beklenen araçlara bir göz gezdirin. Bu araçların 2. el modelleri muhtemelen sıfır fiyatına çok yakın, hatta bazı bahane edilen aksesuarlar ile daha yüksektir.

Bu aşamada piyasa hareketlenmek yerine bence bir süre durağanlaşacaktır. Sıfır araçlarda yüzde 16 civarı indirim bu durağan piyasada sıfıra yakın araçlara yüzde 10 civarı belki yansıyacaktır. Model yılı düştükçe bu makas kapanacak 5-10 yaşında otomobillere gelene kadar sıfırlanacaktır.

Kıyası model yıllarına göre araç fiyatları üzerinden değerlendirirseniz ne demek istediğim çok daha iyi anlaşılacaktır. Yani aynı modelin sıfır fiyatına, 2016 modelinin fiyatına, 2011 modelinin fiyatına bir bakın.

2. El Piyasası Nasıl Düşer?

2. El piyasasının düşmesi için yukarıda da bahsettiğim üzere arz-talep dengesinde değişiklikler olması gerekir. Yani ya araç sayısı artacak, ya müşteri sayısı azalacak.

Pandemi döneminde piyasa sıfır araç bulmakta zorlandı. Sipariş üzerine üretimler yapıldı. Bu arzın artması fiyatların yükselmesine neden oldu. Fabrikalar harıl harıl çalışsa arzın üzerinde bir üretim olsa, markalar illa ki daha az kar marjı ile daha uygun fiyata satmak zorunda kalacaklar. Türlü türlü kampanyalar sunacaklar.

Veya belirli bir seviyede üretim olduğunu varsayalım ama talebin üretime oranla oldukça az olduğunu düşünelim. Benzer döngüler. Yine firmalar ellerindeki araçları az sayıda müşteriye satabilmek için diğer firmalara oranla fiyatlarını uygun tutmak zorunda kalacaklar.

Asıl meselemize dönersek;

ÖTV indirimi parası olan ve sıfır araç almak isteyenler için fırsattır. 2. el piyasasına çok fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Ama bunun üzerine yine bir faiz kampanyası yapılırsa fiyatlar düşmez ama piyasa hareketlenir.

Etiketler:
  • Ne düşünüyorsunuz?