Windows 10 yazıcı paylaşımı sorunu 2021

Windows 10 yazıcı paylaşımı sorunu güncelleme sonrası ağ üzerinden yazıcıya bağlanma ve paylaşım sorunu çözümü için alternatif öneriler sunacağım.

Windows yazıcıya bağlanamıyor erişim engellendi hatası alıyorsanız, bu ve benzeri yazıcı hatalarının bir çoğu uyumsuz sürücülerden kaynaklanmaktadır.

Elbette zaman zaman bizden kaynaklı hatalarda olabilir. Mesela USB’den bağlı bir yazıcıyı başka bir bağlantı noktasından bağlamaya çalışıyor olabiliriz. Veya pek kalmadı ama işletim sistemimiz 32 bit iken biz 64 bit bir sürücü kurmaya çalışıyor olabiliriz. Veya Windows 10 kullanırken Windows’un başka bir sürümüne ait sürücüleri kurmaya çalışıyor olabiliriz. Ön kontrolleri yaptığımızda aklımıza gelen her şey doğruysa şimdi sorunu cihazda arayabiliriz.

Windows 10 yazıcı paylaşımı sorunu

Yazıcı paylaşırken en sık karşılaşılan sorunlara kısaca değinecek olursak ana bilgisayarda yani yazıcının direk bağlı olduğu bilgisayarda yüklü sürücü ile ağda bağlanan diğer bilgisayara yüklenmesi gereken sürücünün uyumsuzluğu veya eksikliği karşımıza çıkıyor. Bazı durumlarda ana bilgisayarda kurulu sürücüleri direk kopyalayan ağdaki diğer bilgisayarlar bazen de sürücünün bağlanacak ağ bilgisayarına da kurulmasını istemektedir.

Yazıcı Sürücüleri

Yukarıda resimde de görüldüğü üzere paylaşım esnasında Yazdırma işlerini istemci bilgisayarlarda oluştur seçeneğini göreceksiniz. Bu tiki işaretleyerek yükü ağdaki bilgisayarlara verebilirsiniz.

Hemen altında yer alan Sürücüler ile ilgili uyarıda da yukarıda anlattığımız sorun hakkında bilgi verilmiştir. Siz eğer ana bilgisayara sürücüleri yüklemezseniz yazıcı bağlamak istediğiniz bilgisayar sürücüleri yüklemenizi isteyecektir.

Bağlı ağınızın internet erişimi ver ise bir çok modele ait sürücüyü Windows 10 otomatik bulur. Bu seçeneği deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: TPM, UEFI, CPU Desteği Olmayan PC’ye Windows 11 Nasıl Yüklenir?

Windows 10 daha önce çalışan yazıcı şimdi çalışmıyorsa

Daha önceden çalışan fakat sonradan sorun yaşadığınız yazıcılar için ise yazdırma biriktiricisini kontrol etmenizi öneririm. Bu bilgisayar simgesine sağ tıklayarak Yönet seçeneğini açınız. Hizmetler menüsüne girdiğiniz de sayfayı aşağı doğru kaydırarak yazdırma biriktiricisine erişebilirsiniz. Bu hizmetin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Çalışıyor konumda ise durdurup tekrar başlatmayı deneyebilirsiniz.

Yazdırma Biriktiricisi

Bir çok yazıcı kurup silmiş iseniz sürücüler karışıklığa neden olur. Kullanılmayan sürücüleri bu kısımdan temizleyebilirsiniz. Bir yazıcıyı kaldırdığınızda sürücüler tamamen silinmez bu yüzden temizlik çoğu zaman çözüm olur.

Sonuç olarak Windows 10 yazıcı paylaşımı sorunu çözümü için önce teşhis koymak gerek. İlk olarak hatanın bizden kaynaklı olup olmadığını kontrol edelim. Bağlantılar doğru yapılmış mı? Bağlantı yapılan kablo sağlam mı? Paylaşım sekmesinde Bu yazıcıyı paylaştır seçeneği aktif mi? Paylaşım yapılan yazıcının direk bağlı olduğu ana bilgisayar açık mı? Doğru sürücü kurulu mu?

Tüm bu soruların cevabı evetse ve hala sorun yaşıyorsanız yaşadığınız sorunu yorumlarda belirtebilirsiniz.

    1. windows 10 yazıcı paylaşım sorunu 7 Mart 2022

    Ne düşünüyorsunuz?