Whatsapp Fotoğraf ve Video Kalitesi Düşme Durumu

Whatsapp fotoğraf ve video kalitesi düşme durumu ile karşı karşıyaysanız resim kalitesi düşük ise videolar kötü görünüyor ise Whatsapp durumlarda çözünürlük kaynaklı buğulanma varsa basit bir kaç çözüm önerim var, paylaşacağım.

Milyarlarca kullanıcıya ulaşan Whatsapp kolay iletişim için vazgeçilmez programlarımız arasında. Hergün milyarlarca mesajın gönderildiği Whatsapp üzerinden bilindiği üzere fotoğraf, video hatta bazı belge türlerini alıp göndermek mümkün.

Fakat bu yoğunlukta işler her zaman yolunda gitmemekte ve bazı sorunlar ortaya çıkmakta. Bunlardan birisi de gönderilen fotoğraf ve video kalitesinin düşük olması. Diğer bir şikayet ise Whatsapp durum fotoğrafları veya videosunun kalitesi düşük olması. Diğer bir deyişle buğulu flu görünmesi. Bu sorunlar bazen uygulama kaynaklı olsa da bazende kullanıcı kaynaklı olmakta ve basit çözümleri mevcut.

Şimdi sorunları tek tek ele alalım ve üretebildiğimiz çözümleri yazalım;

Whatsapp üzerinden gönderilen fotoğrafların kalitesi düşük, neden?

İlk olarak gönderilen fotoğraf veya video dosyalarının kalitesinin düşme nedeni bahse konu medyaların Whatsapp tarafından daha az yer kaplaması ve daha hızlı iletilmesi için sıkıştırılıyor olması.

Böylelikle hem zamandan, hem veriden, hem de depolama alanından tasarruf edilmiş oluyor. Ama derseniz ki benim dosyalarım olduğu gibi aktarılsın, ilk çözüm yine Whatsapp’tan.

Hemen Ayarlar menüsünden Saklama Alanı ve Veriler seçeneğine giriniz.

Bu sayfada alt kısımda Medya Yükleme Kalitesi menüsü ile karşılaşacaksınız. Medya Yükleme Kalitesi menüsünü açtığınızda Otomatik, En yüksek kalite ve Veri tasarrufu seçenekleri mevcut. Bu kısımdan En yüksek kalite seçeneğini seçebilirsiniz.

Medya Yükleme Kalitesi

Diğer çözüm fotoğrafları Whatsapp kamerasından değilde cihazın kendi kamera özelliğini kullanarak çekip karşı tarafa Belge seçeneği üzerinden göndermek. Bu şekilde de gönderdiğiniz medyanın kalitesi olduğu gibi saklanacak, karşı tarafa aktarıldığında çözünürlüğü bozulmayacaktır.

Whatsapp Belge Gönderme

Videolar içinde fotoğraflardaki durum geçerlidir.

Gelelim Whatsapptaki fotoğrafların flu görünmesine.

Bu aşamada Whatsapp şöyle diyor: Eğer fotoğraf veya videoyu cihazınızdan silerseniz resimler flu görünür. Ayrıca bir defa indirilen medya tekrar indirilemez.

Buradan anlıyoruz ki Whatsapp, sunucularında dosyanın siluetini barındırıyor ve bizim gördüğümüz flu medya o.

Bu durumun çözümü Film Rulosuna Kaydet seçeneğini pasif hale getirmek. Böylelikle gelen resimler Whatsapp sunucularında mecburen tutuluyor ve istediğiniz resme her zaman ulaşabiliyorsunuz.

İhtiyacınız olduğunda silmediğiniz sürece her zaman kullanabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzda da yer kaplamaz. Whatsapp 5GB alan sunuyor. Medyalar bu alanda kayıtlı duruyor. Arada bu alanı bi gözden geçirip temizlemenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir: Telefon Olmadan Whatsapp Kullanma – İnternetsiz Bağlanma

Whatsapp durum resimleri, videoları kalitesi düşüyor, neden?

Whatsapp durumlarında kalitenin düşmesi ise yine yukarıda bahsettiğimiz gibi medyanın daha az yer kaplaması ve veri tasarrufu için sıkıştırılması ile alakalı bir durum. Yani bunu yavaş bir internet üzerinden video izlemek istediğiniz de otomatik olarak kalitesinin düşmesine benzetebiliriz. Böylelikle nasıl duraksamadan videoyu izleyebiliyorsak akış olan tüm sistemlerde benzer teknolojiler kullanılmakta olduğundan kalitenin düştüğünü görebiliriz.

Diğer bir konu ise farklı cihazların kalitesini ortaya koyması. Yani eski bir cihazdan paylaşılmış bir durum videosunun çözünürlüğü yeni bir cihazda kötü görünebilir.

Önerim yine durum yapmak istediğiniz fotoğraf veya videoyu Whatsapp uygulaması içinde yer alan kamera ile değil de cihazın kamerasıyla çekmeniz. Ayrıca çekim sonrası herhangi bir düzenleme programı ile üzerinden geçmeniz. Böylelikle bazı ayrıntılı özelliklerden kurtulan medya daha küçük boyutlarda ve daha net olacağından fazla sıkıştırılmaya maruz kalmaz.

Sonuç olarak kolaylık olması için üretilen uygulama içindeki bir çok özellikten sadece o işlev için üretilmiş uygulama performansını beklememeliyiz. Yani Whatsapp üzerindeki kameradan cihaz kamerası her zaman daha iyidir.

Whatsapptan gönderilen fotoğraf ve video kalitesinin düşmesi soruna alternatif çözümler sunduk. Sizin de bu konuda önerileriniz varsa veya kafanıza takılan konu ile ilgili sorular varsa yorumlara beklerim.

Etiketler:
  • Ne düşünüyorsunuz?