KYK Yurt – Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Üniversiteye Yerleşenlere Tavsiyeler

YKS Yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte yeni üniversite öğrencileri, özellikle farklı illere gidecek olanlar nerde kalacağı, nasıl geçineceği konularında şimdiden araştırmalar yapmaya başladı. Özellikle KYK yurtlarına başvuru nasıl yapılır, KYK burs başvurusu için neler gerekli, hangi şartlar aranıyor gibi sorulara kısa ve basit cevaplar vermek için bu yazıyı derliyorum.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle yurt başvurularını e-devlet üzerinden yapıldığını belirtelim. Ayrıca 2021 yılı için 16 Eylülde sonuçların açıklandığını not düşelim. 2022 yılı yurt başvuru sonuçları da yaklaşık tarihlerde gerçekleşecektir. İşlemlerin yapıldığı adresi hemen alta imliyorum.

Ama maalesef tüm öğrencilere yetecek kadar yurt mevcut değil. KYK yurt neye göre çıkar derseniz sistem bazı önceliklere göre yerleştirme yapıyor. Mali durum, kardeş sayısı vb. Bu aşamada alternatif olarak özel yurtlara bakabilirsiniz. Oralarda da yer sıkıntısı çekerseniz kiralık ev tutmak zorunda kalabilirsiniz.

Kiralık ev olarak fazla öğrenciye sahip illerde genelde eşyalı stüdyo daireler bulunmakta. Ama gittiğiniz bölüm kampüs dışında veya ilçe de ise eşyalarınızı da siz ayarlamanız gerekir. Bu aşamada da spot eşya satan firmalara başvurabilirsiniz. Daha uyguna sadece ihtiyacınız olan eşyaları almanızı öneririm. Kiralık ev fiyatlarında da bu dönemlerde muhtemel artış mevcut olur. Anlaşabileceğinizi düşündüğünüz bir kaç arkadaşla kirayı paylaşabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgenin dışında bir bölgeye gidecekseniz kültürel farklılıkların getirdiği bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Artık seçiminizi yaptınız ama Üniversite seçimi yaparken etkeni de göz önüne almakta fayda olduğunu belirtelim.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Burs başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak, bu tarih öğrencilerin kayıt işlemleri bittikten sonra muhtemelen Ekim veya Kasım ayında KYK tarafından duyurulan tarihte yine e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Burs içinde belirli şartlar aranmaktadır. Ama alternatif olarak geri ödemeli kredi verilmektedir. Bu konular hakkında detaylı bilgi ise şu sayfada mevcut. Kimler burs alabilir vb. soruların cevabını bulabilirsiniz.

KYK Bursu Kaç Lira?

KYK Bursu 2021 yani bu yıl için lisans öğrencilerine 650 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1300 TL, doktora öğrencilerine ise 1950 TL olarak açıklanmıştı.

    1. Hatice Yolal 16 Eylül 2021
      • Aziz ÜLKER 16 Eylül 2021
    2. Şevval 5 Kasım 2021

    Ne düşünüyorsunuz?