Borsa Nasıl Oynanır? Yeni Başlayanlar İçin Tüyolar

Borsa nasıl oynanır? Borsaya yeni başlayanlar için tüyolar bu yazının devamında.

Eminim ki uzun yıllar piyasa da işlem yapmış ve yapmakta olan yatırımcılar da merak edip bir göz gezdirecektir bu yazıya. Nedenini yazının sonunda belirteceğim.

Borsa için vazgeçilmez olan tüyolar üzerinden finans alanındaki ilk yazıma başlıyorum. Öncelikle tüyo nedir onu açıklayalım.

Tüyo: Belli bir işin içinde bulunan bir kimsece, o işle ilgili olarak gizlice verilen, fısıldanan sağlam ipucu, haber, bilgi.

Şimdi gelelim ana başlığımız olan ve merak ettiğinizi düşündüğüm diğer konuya.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oyunu dişinizden tırnağınızdan artırdığınız birikiminizi bir anda zengin olmak hayaliyle sağdan soldan duyduğunuz bir tüyo ya istinaden herhangi bi enstrümana basmaktır. Basmaktır da diyorum ki tam borsa oynamayı düşünenlerin terimlerini irdeleyelim.

Bu aşamada suç tamamen yatırımcılarda değil aslında. Daha önce karşılaşılan ve büyük marjlar üretmiş grafikler göz önüne alındığında hemen her yatırımcı keşke bende bu süreçte bu enstrümandan alsaydım diye içi çekmekte. Nedeni ise kısa sürede zengin olma hayali. Sürecin devamı ise size borsa nasıl oynanır sorusuna cevaben gösterilebilecek ilk tecrübe. Bu tecrübeyi yaşayan bilir. Başka bir konuda detaylı değineceğim.

Borsaya Nasıl ve Nereden Başlamalı

İlk olarak bu sorunun teknik cevabını verelim. Her şeyin parmaklarımızın ucunda olduğu dijital çağda mobil bankacılık üzerinden yatırım hesabı açarak borsaya başlayabiliriz. Hemen hemen tüm bankalarda mevcut olan bu özelliğe ek olarak yatırım şirketleri üzerinden de hesap açabilirsiniz ama önceden hesabınız olan bankalara göre biraz zahmetli bir işlem.

Aradaki farkı merak ediyor olabilirsiniz. Kısaca değinelim. Bankalar bu işlemi ek iş olarak yapmakta iken yatırım şirketlerinin tek işi budur. Ayrıca bankalar alım satım komisyonu olarak düşük portföyler için daha fazla komisyon ücreti almaktadır.

Hesap açtıktan sonra;

Artık sizde bir borsa yatırımcısısınız. İstediğiniz hisse senedinden istediğiniz kadar alabilirsiniz.

Borsa en az ne kadar para ile oynanır yada en küçük işlemin maliyeti ne kadar?

Yatırım hesabını açtığınızda göreceksiniz ki Borsa İstanbul’da 500 civarı hisse senedi mevcut. Bu hisse senetlerinin fiyatları da ayrıca size liste halinde sunulmakta. İstediğiniz hisseden istediğiniz miktarda alabilirsiniz.

50 kuruşluk 1 lot hisse alırsanız borsa en az 50 kuruş ile oynanır diyebilirsiniz.

Hesabı açtınız şimdi sıra yatırım yapmak üzere hisse seçmekte. Bu arada borsada hisse senetleri dışında alternatif yatırım enstrümanları da mevcut. Ama ilk olarak hisse senetlerinde işlem yaparak başlamanızı öneririm.

Borsada Hisse Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu soruya teknik veya temel olarak bir sürü cevap verilebilir ama bu yazımızın amacının dışına çıkmasına neden olur. Yazım ilgi görürse detaylıca diğer bir konuda değiniriz.

Bu kısımda size bazı önerilerde bulunacağım. Sadece öneridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Borsada Hisse Seçmek İçin Tüyolar

Başlıkta havalı oldu ha.

 • Öncelikle kesinlikle sosyal medya hesaplarınız olsun. Özellikle Twitter üzerinden zaman içerinde göreceksiniz ki yüksek oranda manipülasyon mevcut. Bu manipülasyonlardan haberiniz olmaz ise çoğu zaman terste kalabilirsiniz.

Terste Kalmak: Hisselerinizi satamayacağınız oranda hızlı ve yüksek marjlı düşüşler için kullanılır ve sonucunda ya çok uzun vade beklemek zorunda kalır, yada büyük oranda zararla pozisyonunuzu kapatmak zorunda kalırsınız.

 • Satın almış olduğunuz hisse hakkında kurulmuş Telegram grupları olabilir. Bu grupları takip etmelisiniz. Toplu hareketler ani fiyat değişimlerine neden olabilir.
 • Zengin spekülatörlerin sahte Twitter hesapları vardır. Bu hesaplar üzerinden yönlendirmeler yapılır. Bilginiz olmaz ise yine terste kalıp zarar edebilirsiniz.

Yani özetle burada anlatmak istediğim yatırım yaptığınız enstrümana yapılabilecek dış müdahalelerden haberiniz olması sizi büyük zararlardan kurtaracaktır. SPK bu konu ile ilgili sıkı çalışmalar yürütmekte ama yine de yüklü cezalara rağmen bu tarz spekülasyonlar devam etmektedir. Nedeni basit aslında. Cezalardan misli misli fazla kazanıyorlar!

 • Satın aldığınız hissenin fiyatından ziyade toplam lot sayısının fiyatına bakın. Yani hissede ani bir artış veya düşüş olabilmesi için ne kadar para lazım. Hisselerin fiyatlarının belirlenmesindeki sistemi öğrenin. Yıllarca borsada işlem yapmış ama fiyatların nasıl oluştuğu, eşleşmenin ne demek olduğunu bilmeyen yatırımcılar var.

Bu neden önemli? Öyle hisseler mevcut ki 500 bin lira ile tavan da tabanda olabilecek nitelikte. Alt pazar hisselerinde bu risk büyüktür. Uzak durmanızı öneririm.

Borsada Psikolojik Döngü
 • Eğitim almayı düşünüyorsanız bu alanda kendini ispatlamış kişileri tercih edin.
  Eğitim bu işin tamamen mutfak kısmı. İşlem safhasına geldiğinizde en önemli konu bu işin psikolojisi olacaktır. Eğer psikolojinizi iyi yönetebiliyorsanız para kazanmak çok kolaydır.

Borsa da ilk kural para kaybetmemeyi öğrenmektir. Birikiminizi sermaye olarak ortaya koyduğunuzda sermaye bittiğinde oyun biter. Bu oyunda daim olmak istiyorsanız önce para kaybetmemeyi öğreneceksiniz.

Borsada Para Kaybetmemek

Borsada para kaybetmemek için azami ölçüde teknik analiz öğrenmelisiniz. En azından bu alana has dile bir nebze hakim olmalısınız.

Asla Ali dedi, Veli dedi diye hisse almayınız. Yoldan geçen adam bile size hisse söyleyebilir. Belki bu hayatınızın fırsatı da olabilir. Ama duyduğunuz hisseyi almadan önce bir kaç basit süzgeçten geçirmenizi öneririm.

Yeni başladınız ve hiçbir şey bilmiyorsunuz ne yapmalısınız?

Örneğin A hissesi hakkında birileri tüyo verdi. Altın bulmuş mesela. Son dönemde çok duyduğumuz için böyle yazıyorum.
Yapmanız gerekenler ilk olarak grafiğini açınız. Muhtemelen boş bir grafik ve yeni başladığınız için anlamsız geliyor olabilir. Şimdi Twitterda başına # koyarak o hisseyi aratın. (#Hissekodu şeklinde) O boş grafiğinizin üzerinde çalışılmış farklı versiyonlarını ve grafik hakkında ortaya atılmış bazı fikirleri göreceksiniz. Aynı zamanda o hisse hakkında yapılmış haberleri de bu şekilde görebilir, aldığınız tüyoya bir destek haber bulabilirsiniz.

Kafanızda bazı olumlu olumsuz şekillenmeler olmaya başlamıştır. Şimdi Telegram üzerinden arama yapın. O alanda da farklı fikirler olduğunu göreceksiniz. Tradingview‘e ve İnvesting‘e de bakabilir ilgili yorumları okuyabilirsiniz. Burada sizin muhakeme yeteneğinizin devreye girmesi gerekiyor. Manipülasyonları ve gerçek haberleri ayrıştırmalı, doğru ve güvenilir kaynakları seçmelisiniz.

KAP Mobil uygulamasını indirin. ilgilendiğiniz hisseleri takibe aldığınızda Kap’a düşen hisse ile ilgili haberlere ait bildirimler anında gelecektir.

Zaman içerisinde tecrübe kazandıkça kimin neyi niye yazdığını anlayacaksınız. Bazıları daha ucuza mal almak için yazarken bazıları da daha pahalıya mal satmak için fikirlerini yazar.

Sonuç olarak alışılagelmiş borsa nedir, nasıl oynanır, borsada nasıl yatırım yapılır gibi kitabi bilgiler dışında günümüzde geçerliliği olan ve gardınızı almanız için fikirlerimi paylaştım.

Şuanda Borsa; borsanın ne olduğunu öğrenmeden başlayan yatırımcıların, belirli bir tecrübeye ulaşana kadar kaybettikleri sermayeler ile beslenmektedir.

Halbuki bilinçli yatırımcı arttıkça eminim ki kazanç oranı düşse de süreklilik artacak, daha fazla yatırımcı, borsa oynamaya değil yatırım yapmaya gelecektir.

Aklınıza takılan konuları yorumlarda tartışabiliriz.

.

Etiketler:
  1. Mustafa M 18 Ağustos 2021

  Ne düşünüyorsunuz?