iPhone Ana Ekrana Site Ekleme – Kısayol Oluşturma

iPhone ana ekrana site ekleme işlemi nasıl yapılır? Ekrana web sitesi kısayolu nasıl eklenir? Site linki ana ekrana nasıl kısayol yapılır? Farklı şekillerde sorulmuş bu tek sorunun cevabı yazının devamında.

Yeni güncellemeyle birlikte yine bir çok kullanışlı özelliğe kavuşan iPhone’un eskiden de var olan fakat çok kullanmadığımız ama çok işe yarayacağını düşündüğüm bir özelliğinden bahsedeceğim.

Bilindiği üzere kullandığımız bir çok web sitesinin mobil uygulaması mevcut ve o siteye ihtiyaç duyduğumuzda hemen AppStore’a girip uygulamayı indiriyoruz. Ama bir çok uygulama bize fazladan bir özellik veya kolaylık sunmuyor. Hatta telefon hafızamızın dolmasına, sistemimizin şişmesine, yorulmasına neden oluyor. Bu nedenle hemen her şeyin uygulamasını indirmek yerine web sitesini kısa yol olarak ana ekrana eklemek büyük kolaylık olabilir.

Ana ekrana site ekleme nasıl yapılır?

1- Ana ekrana sevdiğimiz kullanışlı bulduğumuz web sitelerinin linkini eklemek için öncelikle safari uygulamasından istediğimiz siteyi açıyoruz.

2- Hemen alt kısımda yer alan Paylaş butonuna tıklıyoruz.

Paylaşım Butonuna tıklıyoruz

3- Açılan ekranda alternatif paylaşım yöntemlerini göreceksiniz. Bu ekranı aşağı doğru kaydırdığınızda hemen alt kısımda Ana Ekrana Ekle seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklıyoruz.

Ana Ekrana Ekle

4- Açılan sayfada varsa o sitenin faviconu ve site hakkında bilginin olduğu sayfa karşımıza çıkıyor. Bu alanda sayfa adına kısa bir isim yazabiliriz. Böylelikle hem kolay hatırlar, hemde ekranda düzenli görünmesini sağlayabiliriz.

Sayfa adını düzenliyoruz

5- Sağ üstte yer alan Ekle butonuna tıkladığınızda ana ekrana kısa yolun eklendiğini göreceksiniz.

Ana ekrana site kısa yol ekleme
Ana ekrana site kısa yol ekleme

Bu şekilde Whatsapp’tan rehbere numara kaydetmeden mesaj gönderme kısayolunu ana ekranıma ekledim. Böylelikle yeni bir numaraya mesaj göndermem gerektiğinde direk bu sayfaya tıklayıp numarayı giriyor sohbete başlıyorum. Uygulamaya gerek olmadan bu sistemle telefonumu yormadan işimi hallediyorum. Sizinde bu ve benzeri işlemlerinizi kolayca hallede bilmeniz için böyle bir kolaylığı paylaştım.

Android telefonlarda da ana ekrana kısa yol ekleme özelliği mevcut. Yine aynı şekilde Google Chrome menüsünü kullanarak istediğiniz sitelerin kısa yolunu ana ekranınıza ekleyebilirsiniz.

Aklınıza takılan veya takıldığınız herhangi bir konu olursa yorumlara beklerim.