Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma işlemi için izlemeniz gereken en kısa yolu hemen alta maddeler olarak sıralıyorum. Ama bu işlemi yapmadan, iki faktörlü kimlik doğrulama güvenliğini iptal etmeden önce bu yazıyı sonuna kadar okumanızı ve sonrasında karar vermenizi öneririm.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma

  • Öncelikle bu özelliği iptal etmek için profil sekmesinde sağ üst köşede bulunan ayarlar butonuna dokununuz.
  • Bu butona dokunduğunuzda karşınıza çıkan listeden ayarlar menüsünü açınız.
  • Yeni açılan listede güvenlik menüsünü bulup üzerine dokunuyoruz.
  • Güvenlik sekmesi açıldığında bizi hesap ile ilgili güvenlik yöntemleri karşılıyor ve burada hesabımızın daha güvenli hale getirilmesi için alternatif özellikler sıralanmış. Bunlardan İki faktörlü kimlik doğrulama menüsüne dokunarak açılan sayfadan aktif olan toggle butonu pasif hale getirip onaylıyoruz.

Şimdi iki faktörlü kimlik doğrulama güvenliğini kapattık. Ama hesap güvenliği özelliklerinden en iyilerden bir tanesi olan ve kullanılması halinde hesabımızın güvenliği açısından oldukça faydalı olan bu özellik zaman zaman hesabımızı başka cihazlarda açmak istediğimizde bize zorluk çıkardığı için pasif hale getirmek istememiz normal. Yani İki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini devre dışı bırakmak her ne kadar hesabınızın güvenliği açısından zararlı olsa da iki defa şifre girmeye çalışmanın oluşturacağı kullanım zorluğu kullanıcıları bu özelliği kullanmaktan caydırıyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir? Ne işe yarar?

Bu özelliğin tercih edilmesindeki esas neden şifrenizin birileri tarafından ele geçirilmesi durumunda hesabın açılması için ikinci bir teyit alınması istenilmesidir. İki faktörlü kimlik doğrulama özelliği bir çok sistemin daha güvenli hale getirilmesi için birden fazla teyit alınması amacıyla üretilmiş bir güvenlik yöntemidir.

Bu yöntem sayesinde hesabınız sadece şifreniz kullanılarak açılamamakta, ayrıca hesaba erişmek için ikinci bir doğrulama yöntemi olarak parola uygulaması veya SMS kontrolü yapılması ile hesap güvenliği sağlamaktadır.

Instagram bu özelliği aktif ettiğinizde size olası ihtimallere karşı alternatif olarak birden fazla kod sunmakta, bu kodların tarafınızca bu özelliği aktif ederken herhangi bir yere kaydedilmesi gerekmekte,
alternatif doğrulama cihazı olarak kullandığınız telefona veya SMS yöntemine erişemediğinizde size sunulan bu kodlar sayesinde hesabınıza erişmenize olanak sağlamaktadır.

Instagram tarafından verilen bu kodları kaybeder ve diğer alternatif açma yöntemlerini de sağlayamazsanız hesabınız kilitlenebilir. Buradaki amaç hesap güvenliği. İki faktörlü kimlik doğrulama
Sadece şifreye bağlı kalmaksızın alternatif bir teyit ile hesabınıza daha güvenli hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Instagram hesap güvenliği için alternatif öneri

Böylesine kompleks bir işlemden geçmek yerine hesabınızın daha güvenli hale gelmesi için şifre yapınızı
basit ama tahmin edilmesi güç bir yapıda oluşturursanız alternatif güvenlik yöntemlerini ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Burada tüm uzmanlar tarafından da önerilen en basit güvenlik yöntemi şifre karmaşıklığını sadece rakamlar veya harflerden oluşturmak yerine küçük harf, büyük harf, rakam ve diğer şifre sistemlerinin desteklediği noktalama işaretlerini de kullanarak oluşturmalısınız. Bu tarz şifrelerin çözülmesi oldukça zordur.

Sonuç olarak hesabınızın güvenliğini fazlaca önemsiyorsanız iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi iki defa teyit aldığı için gerçekten güvenlidir. Şifreleri ele geçirmek için kullanılan en basit yöntem olan sahte sayfalara yapılan yönlendirmeler (oltalama yöntemi) ile olası şifre ele geçirme işleminde ikinci bir teyit yöntemi olmadan hesabınıza giremeyecekler ve şüpheli işlem bildirimi sağlanacak olması sizin hesabınızı koruyacaktır.

Her şeye rağmen iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kapatmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyerek nasıl açılıp kapatıldığını görebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama açma – kapama (video)

Etiketler:
  • Ne düşünüyorsunuz?