iPhone Reklam Engelleme – Androidde de Çalışır

iPhone Reklam Engelleme için alternatif bir yöntem paylaşacağım. Bu yöntem Android cihazlarda da çalışıyor.

Masaüstü cihazlarda bir çok tarayıcı için alternatif uygulama mevcut. uBlock, AdBlock ilk aklımıza gelenlerden. Ama mobil cihazlarda işler biraz karışıyor.

Herhangi güncel bir konuda yaptığınız aramalarda öncelikle çıkan haber siteleri siz konu hakkında bilgi edinene kadar size en az on reklamı farklı versiyonlarda gösteriyor. Bazısı alttan çıkıyor, bazısı üsten sarkıyor. Bi anda sayfanın ortasında belirenler ayrı can sıkıcı.

O sitelerde bu reklamlar sayesinde kazanç elde ediyorlar ama sanki biraz abartıyorlar. Gelelim asıl konumuz olan iphone reklam engelleme işlemini nasıl yapacağımıza. Bu işlemi yaparken oldukça basit bir uygulama kullanacağız.

iPhone Reklam Engelleme Uygulaması

Uygulamamız NextDNS. Aynı zamanda güvenli bir internet sunan uygulamayı AppStore ve Google Playden indirebilirsiniz. Ama yapmanız gereken bazı ayarlar var.

İlgili Konu: iPhone Ana Ekrana Site Ekleme – Kısayol Oluşturma

iPhone Reklam Engelleme Uygulaması Ayarları

İlk olarak hemen alttaki linke tıklayarak sitesine üye oluyoruz.

İkinci aşama da cihazımıza yüklediğimiz uygulamayı açıyoruz. Bizi basit bir ekran karşılıyor. Ortada yer alan butonu Enable pozisyonuna getirmeye çalıştığınızda sizden bazı ayarları yapmanızı istiyor. Çıkan yönergelere göre cihazımızın Ayarlar bölümünden gerekli menüye girip aktif ediyoruz. Wifi için yapacaksak DNS adreslerini giriyoruz.

İphone Reklam Engelleme

Üçüncü ve son aşama ise girdiğimiz sitede bir yapılandırma ayarı oluşturmak. Yapılandırma ayarları kısmında çok detaylı konulara değinilmiş. Ebeveyn kontrolü, gizlilik, kara liste gibi bir çok özellik mevcut. Üstte verdiğim NextDNS Ayarlarına tıklayarak girdiğiniz sitesine üye olup, hemen altta görülen kurulum, güvenlik, ebeveyn kontrolü gibi sayfaları gezerek açıklamalar doğrultusunda istediğiniz ayarları açıp kapatabilirsiniz.

Ücretsiz olarak 300.000 sorguya kadar kullanabiliyorsunuz. Yeni kurduğum için ücretsiz versiyonu ne kadar gider henüz denemedim. Ama işlevlerini gerçekten beğendim. Bir süre test edeceğim. Beğenirsem ve ücretli planlardan birini satın alırsam yazımı yeniden güncelleyeceğim.

Şimdilik güzel gidiyor. Ben ios cihazda kullanıyorum ama Android cihazlarda da tüm anlattıklarım geçerli. Aynı şekilde ayarları yapıp kullanabilirsiniz. Sizin de test etmenizi öneririm. Konu ile ilgili kafanıza takılan sorular için tartışmak üzere yorumlara beklerim.

  • Ne düşünüyorsunuz?