iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası çözümü


iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası çözümü nedir, iPhone 5, 6, 6s, 7, 8, X hemen her modelde karşınıza çıkabilecek uyarı hakkında neler yapabilirsiniz kısaca anlatacağım. Aynı anda tek bir aksesuar kullanılabilir uyarısına da değineceğim yazımda. iPhone çakma şarj aleti kabul etmiyor neden, nasıl anlıyor bunu, önce ona bi bakalım.

Bu sorun ios sürümünün muhtemelen 8. versiyonundan sonra ortaya çıkmaya başladı. Halende gelişerek devam ediyor. İşin ilginç tarafı yeni aldığınız yada alacağınız cihazlara aksesuar kutu içinde gelmiyor. Haliyle markanın kendi üretimi aksesuarlar da biraz pahalı olunca alternatif ürünlere yöneliyoruz. Bu ürünler ilk aldığımızda sorunsuz ama bir süre sonra malum uyarıyı karşımıza çıkarıyor.

İlginizi çekebilir: iPHONE 13 Sökme – Pil Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir ama cihaz bunu nasıl anlıyor?

Bu uyarı ilk çıktığı zamanlarda konu ile ilgili biraz araştırma yapmıştım. Cihaz aksesuarın orijinal olmadığını nasıl anlıyor? Aslında çok bi kompleks yapısı da yokmuş. Malzeme kalitesine bağlı olarak geçirgenlik ve akım ölçümü ile yeterli akımı alamadığı zaman bu uyarıyı basıyor ekrana. Cihazınıza jailbreak yaparak uyarıyı kapatabiliyorsunuz. Ama bu yöntem riskli bir yöntem ve cihazınız garanti dışı kalıyor.

Konuyu çok dağıtmayalım. Bu uyarının sebebi cihazın yeterli beslemeyi alamamasından kaynaklanıyor. Hatta orjinal ürünler bile bir süre eskidikten sonra, özellikle yırtılmış şarj kabloları en dışa sarılı toprak geçirgeni hasar aldıkça bu hatayı karşınıza çıkarabiliyor. Diğer taraftan yine orijinal bir şarj cihazını dizüstü bilgisayarınızın usb girişine bağladığınızda benzer bir uyarı ile karşılaşmanız mümkün. Özellikle pilde çalışan bir dizüstü bilgisayarın ana kartı yeterli gücü sağlayamayabiliyor.

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir uyarısı

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir çözüm yolu

Bu kısma kadar anlattıklarımı okuduysanız kafanızda bir çözüm yolu çoktan oluşmuştur. Kablonuzu kontrol edin. Kırık olmayabilir ama açılma olabilir. Açılma olan kısımları birbirine yaklaştırarak bantlayabilirsiniz.

  • Şarj adaptörleri uzun süre kullanıldığında üretildikleri akımı artık vermiyor. Adaptörünüzü değiştirerek hatanın adaptörde olup olmadığını kontrol edin.
  • Şarj soketiniz tozlanmış olabilir, temizlemeyi deneyebilirsiniz.
  • Cihazınızı kapatıp açın. Zor bir ihtimal ama iphone’un da bazen kafası karışabiliyor.
  • Son ihtimal cihazın şarj yuvasında bir sorun olmuş olabilir. Bu ihtimale çok imkan vermiyorum. Daha çok üstteki ihtimallerden kaynaklı uyarı alırız.

Sonuç

Sonuç olarak; iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir bir uyarı metni olduğunu unutmayın. Tüm uyarıların bir nedeni olduğunu da. Uyarı arada bir karşınıza çıkıyorsa nedeni herhangi bir şeye bağlayıp es geçebilirsiniz. Ama süreklilik arz ediyorsa bir teknik servise danışmanızda fayda var.

İnterneti karıştırdığınızda bir sürü alternatif yöntem göreceksiniz. Ama deneyeceğiniz hiç bir yöntemin tavsiye eden kişiyi bağlayıcılığı yok. Bir uyarıyı kaldırmak için daha derin sorunlar ortaya çıkarmak istemiyorsanız, emin olmadığınız yöntemleri denemeyin. Apple sitesinde şöyle yazıyor: https://support.apple.com/…277

Aynı anda tek bir aksesuar kullanılabilir uyarısı ile ilgili olarak bu uyarı ile hiç karşılaşmadım. Ama bilindiği üzere iPhone 7’den sonra klasik kulaklık girişi iptal edildi. Şarj soketinden kulaklıkta kullanılabiliyor. Muhtemelen cihaz tanımlayamadığında böyle bir uyarı veriyor.

Kısa bir anım: İphone 5s pil değişimi yaptıktan sonra, pilin içinde ne var merak etmiştim. Açtıkça açılan yatay bir rulo gibi sarılmış uzunca bir kağıt gibi folyo ile karşılaştım. 10 – 15 cm uzunluğa vardı sanırım. Ama açtıkça bir sıcaklık hissettim, derken bir duman kabardı, hemen camdan aşağı fırlattım… 🙂

  • Ne düşünüyorsunuz?