iPhone ahize sesi yükseltme işlemi nasıl yapılır?

iPhone ahize sesi yükseltme işlemi için ahize ses gelmiyor veya çok az geliyor ise ahize değişimi yapmadan deneyeceğiniz bazı temizleme yöntemleri ve ayarları hakkında yaptığım araştırmaların sonucunu paylaşacağım. Kısık ses ve cızırtı sorunu için deneyebileceğiniz basit yöntemler ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle sorunun neden kaynaklandığını anlamak bize çözüme daha kolay ulaşmak için yol gösterecektir. Ses çarpma, düşme sonucu aniden gitti veya azaldıysa büyük ihtimal teknik bir sorunla karşı karşıyasınızdır. Ama zamanla kullanıma bağlı bir azalma olduysa veya zaten ahize sesi az geliyor diyorsanız bahsedeceğim çözüm yollarını denemelisiniz.

iPhone ahize sesi yükseltme işlemi #yazılımsal

İlk olarak yazılımsal olarak yapabileceğiz ayarlardan bahsedelim. Ayarlar menüsünden Erişilebilirlik menüsünü açınız. Bu kısımda Ses/Görsel seçeneğini göreceksiniz. Bu menüyü açtığınızda Mono Ses ve Telefonda Gürültü Engelleme seçenekleri pasif ise Aktif hale getiriniz. İkinci olarak yine Ayarlar menüsü içerisinde yer alan Müzik menüsüne giriniz. Bu menü altında EQ seçeneği içerisinden Geç Vakit seçeneğini seçin. Bu ayarda telefon sesinizin daha yüksek çıkmasına fayda sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: iPHONE 13 Sökme – Pil Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone ahize sesi yükseltme işlemi #donanımsal

Donanımsal olarak yapabileceklerinize gelecek olursak;

Zamanla tozlanmalar ahize ve hoparlör deliklerinin tıkanmasına, bu tıkanıklıkta sesin azalmasına ve cızırtılı gelmesine neden olmaktadır. Bu kısımları ince bir fırça ile temizleyiniz. Alkol yardımı ile temizlenme önerisi var ama fazla sıvı teması cihazınıza zarar verebileceği gibi sıvı ile temas eden tozlar çamurlaşacak, iç kısma doğru yapışacaktır. Görünen yüzeyi temizleseniz de alt tabakayı temizlemek için cihazı sökmeniz gerekir. Böyle uğraşmak yerine ince bir fırça ile yapışan tozları yerinden kaldırabilir, izole bandın yapışkan yüzeyini bu alana yapıştırıp kaldırmak suretiyle alandaki biriken tozların banda yapışmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle bu alandaki tozlar içine gitmeden temizlenmiş olur.

UYARI: İzole bandı kaldırırken dikkat edin. Cam filminiz var ise onuda kaldırabilir.

Özellikle suya dayanıklı telefonlarda sıkça karşılaşılan bu sorunun tek çözümü belirli aralıklarla temizlik yapmaktır. Cihazların suya dayanıklı olmasını sağlayan katman sıkça kirlenmekte bu durumda seste azalmaya neden olmaktadır.

Sonuç olarak can sıkıcı bu soruna basit bir çözüm önerisi sundum. Daha büyük teknik bir arıza ile karşı karşıya iseniz teknik destek almanız faydalı olacaktır. Aklınıza takılan soruları da yorumlarda tartışabiliriz.

    1. Esra TOKALI 13 Ocak 2022
    2. Mehmet Alı 5 Şubat 2022
    3. Halil Ağal 13 Şubat 2023

    Ne düşünüyorsunuz?