WP Eklenti etkinleştirme (“headers already sent”) hatası ve çözümü

WordPress eklenti etkinleştirme esnasında (“headers already sent”) hatası alırsanız ne yapmalısınız? Hayatı önemsemezseniz nasıl bir sorunla karşılaşırsınız? WordPress plugin geliştirme esnasında altta belirtilen gibi bir mesajla karşılaştığınızda ne yapmalısınız? Kısaca yazının devamında anlatacağım.

Eklenti etkinleştirme sırasında 5 karakter uzunluğunda beklenmeyen çıktı oluşturdu. Eğer (“headers already sent”) mesajı, beslemelerde problemler ya da diğer problemlerle karşılaşırsanız bu eklentiyi etkisizleştirmeyi ya da kaldırmayı deneyin.

WordPress eklenti hatası

(“headers already sent”) Türkçesi “başlıklar daha önce gönderildi” şeklinde çevrilen bu hatayı eklentiyi ilk etkinleştirdiğinizde eklenti sayfasının üst kısmında görürsünüz. Hata mesajında belirtilen 5 karakter değişkendir. Bazı eklentilerde 15, 340 vs şeklinde karşınıza çıkabilir.

WordPress Eklenti etkinleştirme (“headers already sent”) hatası

Bu hata ile karşılaştığınızda önemsemezseniz yüklediğiniz eklenti çalışabilir ama bir süre sonra admin panelinde meşhur beyaz sayfa hatası alabilirsiniz. Hatayı yüklediğiniz eklentiye bağlı olarak aldığınızı varsaydığımızda WordPress Beyaz sayfa hatası ile karşılaştığınızda bu sorunu çözmek için yapacağınız en kolay çözüm yolu eklenti klasörünün adını değiştirmek.

Bu hatayla çoğu zaman eklenti geliştiricileri karşılaşabilir. Zaman zamanda dikkatsiz kodlanmış bir eklentiyi yüklemeye çalışan kullanıcılar.

İlginizi Çekebilir: Squid Game yeni sezon spoiler

WordPress Eklenti etkinleştirme (“headers already sent”) çözümü

Hatanın sebebi kodlamanın sonunda php tagının kapatılması yada kapatılan tagdan sonra boşluk bırakılmasıdır. Bu boşlukları temizlerseniz yada ?> tagını silerseniz hata düzelecektir.

Eklentiyi siz geliştirdiyseniz hemen ilgili kısma gidip çözüm yolunu uygulayabilirsiniz. Siz geliştirmediyseniz eklentinin kodlarına ulaşmanız lazım.

Kodlara ulaşmak için ya bir FTP programı kullanarak dosyaları bilgisayarınıza indirip bir text editörü ile düzenleyebilir, ya da cPanel kullanıyorsanız arama kutusuna dosya yöneticisi yazarak dosya düzenleyiciyi açıp düzenleme işlemi yapabilirsiniz. Düzenleme işlemine başlamadan önce mutlaka son çalışan yedeğinizi almayı unutmayınız!

Sonuç olarak böyle bir hata ile karşılaştığınızda en basit çözüm yolu budur. PHP sürümünüzün eski versiyon olduğu iddiası da var bu konuda ama benim çözümüm bu. Sorunu çözemezseniz yorumlarda tartışabiliriz.

  • Ne düşünüyorsunuz?